2019 Tournament Info

BUTC logo - small

2019 Summary Info

  • Date and Venue: Reading on Sunday 31st March
    • The BUTC organising team would like to thank Reading and their President Emma Brand for their response to the 4th December BUTC hosting statement, helping to ensure that the competition stays in the calendar.
  • Entry Deadlines: B team draw eligibility 13:00 on Fri 22 Feb, Final 13:00 on Fri 8 Mar
  • Entry Cost: £30.00 plus 15p SU processing fee
  • Further information will appear below.
  • Results - review to follow

2019 Schedule

  • All times below are approximate and subject to change.
  • Saturday 30th 21:30 onwards Pre Event Social in Back of Beyond pub, RG1 3BY.
  • Sunday 31st 08:45-09:45 Registration at Sports Centre, RG6 6AH (Sat Nav: RG6 6UR)
  • 09:45-11:45 Welcome from Tournament Organisers, Bray I ranking round
  • 11:45-12:30 Lunch
  • 12:30-13:00 Hit/Miss Demo
  • 13:00-14:00 Round of 32 (in two halves)
  • 14:00-14:30 Round of 16
  • 14:30-15:00 Quarter Finals
  • 15:00-16:00 Semi Finals (shot separately if time permits)
  • 16:00-16:30 Bronze medal match
  • 16:30-17:00 Gold medal match
  • 17:00 Medal ceremony and close
  • 18:00 onwards social, drinks at Park Bar on campus

2019 Teams Confirmed

  • Information correct as of Mon 25th Mar, 19:00
  • B team draw: Tue 12th Mar from 12:00 live streamed on Reading's Facebook page.

  • The host club is allocated the first space available for a B team. For the remaining clubs, the B team draw follows the final entry deadline, with the number of spaces available dependent on the number of A teams that enter.
  • If one (or both) of your teams has to withdraw from BUTC for any reason then please contact the hosts immediately so that the place can be offered to the next team on the waiting list.

  • List of A teams:
    • Confirmed (25): Reading (hosts), Bath, Birmingham, Bristol, Cambridge, Cardiff, Coventry, East Anglia, Edinburgh, Exeter, Imperial, Lancaster, Liverpool, London, Loughborough, Napier, Nottingham, Nottingham Trent, Oxford, Plymouth, Southampton, Surrey, Sussex, Swansea, Teesside, Warwick and York.
  • List of B teams:
    • Confirmed spaces: Reading (hosts), York, Oxford, Swansea, Lancaster, Plymouth, Bristol, Warwick
    • Waiting list (in order): Exeter, Loughborough, Nottingham, East Anglia, Napier, Birmingham, Southampton, Surrey
  • List of withdrawals:
    • Lancaster B, Nottingham, Teesside